Wizyta na Węgrzech 9-12 kwietnia 2024

W dniach 9 – 12.04.2024 r przebywała na Węgrzech delegacja dwóch najbardziej aktywnych placówek naszego miasta w zakresie współpracy ze szkołami i instytucjami węgierskimi. Dyrektorzy SP15 i SP20 w Tarnowie złożyli wizyty robocze w województwie Veszprém i spotkali się z dyrektorami i nauczycielami z następujących placówek:

1. LengyelKároly - Dyrektorem Szkoły im. Dozsa György w Veszprém
  2. Péterem Eveli - Dyrektorem Szkoły im. K. Szilágyi  w Veszprém
  3. FerencziKálmán - Dyrektorem Mihály Munkácy Iskola w Pápa
  4. CseténéSzabadosAmrita - Dyrektor Szkołyim.KirályMátyásCsóri w Csór
  5. György Halmay - emerytowanym  dyrektorem Szkołyim. K.Szilágyi
  6. Badaconyi Halmayné Márta - emerytowanąwicedyr. Szkoły im. Dozsa György w Veszprém
  7. Lucyną Światłoń Szabados - wiceprezesem Samorządu mniejszości polskiej w Veszprém oraz nauczycielem Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej w Budapeszcie – filia w Csór
  8. Pék Józsefem - przyjacielem szkół Tarnowa i koordynatoremwspółpracy naszych szkół na tereniewojewództwa Veszprém

W trakcie kolejnych rozmów oceniono dotychczasową współprace szkół oraz określono plany na najbliższy rok w zakresie wymiany młodzieży. Partnerzy węgierscy zostali poinformowani o planowanych zmianach kadrowych w zakresie zarządzania w SP15 i SP20 w Tarnowie. Przedyskutowano możliwości finansowania wymiany zagranicznej oraz warunków jej realizacji. Podczas spotkań z poszczególnymi dyrekcjami szkół ustalono szczegóły:

1. przyjazdu grupy 30 zawodników i trenerów (2 zespoły) do Tarnowa na Międzynarodowy Turniej Przyjaźni w piłce nożnej - 6 – 9.VI/2024
  2. omówiono przyjazd dyrektorów i n-li do Tarnowa na zaproszenie dyrektorów SP15 i SP20 w Tarnowie – X/2024
  3. określono udział zawodników w Międzynarodowym Turnieju Futsal w Veszprém w X/2024
  4. wyrażono wstępną wolę i omówiono program na złożenie aplikacji dot. programu świątecznego dla uczniów w węgierskich i tarnowskich w XII/2024.

W dniu 10.04.2024 delegacja tarnowska została przyjęta w siedzibie Władz miasta Pápa przez Burmistrza miasta Pana dr TamásaÁldozó i jego zastępcę. W trakcie rozmowy wspomniano prawie 20 letnią historię współpracy, osoby, które czynnie wspierały wymianę. Pan burmistrz potwierdził wolę zaproszenia uczniów z Tarnowa na Olimpiadę sportową w VI/2024. Określił gotowość do dalszej współpracy uczniów poprzez aktywność Munkácy Iskola i jej dyrekcji i nauczycieli. W trakcie spotkań jako tłumacz i ich organizator towarzyszył delegacji Pan József Pék.

Podczas spotkania z Samorządem Polskim w Veszprém określono możliwości dalszej współpracy. Ogólnokrajowa Szkoła Polska obchodzi w bieżącym roku Jubileusz 20 -lecia. Dyrekcji złożono List gratulacyjny od obu tarnowskich szkół. Potwierdzono przyjazd nauczycieli szkoły i Samorządu polskiego do Tarnowa w X/2024.

W trakcie pobytu w Balatonfüred wizytowano z udziałem p. JózsefaPéka obiekty, które mogłyby służyć jako baza dla wymiany szkolnej i sportowej nad Balatonem.

W trakcie rozmów w/w partnerom dyrektorzy wręczyli upominki i materiały promujące miasto Tarnów i nasze szkoły.