Dzień świadomości autyzmu

„Czy wiecie, że każdy z nas jest jak kolor tęczy? Niektórzy z nas są jak czerwień- pełni energii i zapału.

Inni są jak błękit- spokojni i opanowani. A są i tacy, którzy przypominają zielony- zawsze gotowi do pomocy i wspierania innych. Tak samo jak kolory tęczy tworzą piękny obraz, tak każdy z nas ze swoimi unikalnymi cechami, tworzy cudowny świat, w którym żyjemy.” Tymi słowami rozpoczyna się prezentacja na Dzień Świadomości Autyzmu- do obejrzenia tu https://www.youtube.com/watch?v=pafIKz94KCs&t=2s&ab_channel=EduZabawy , który obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu, wokół którego krąży wiele mitów. Autyzm to przede wszystkim zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych, co jest po prostu innym spojrzeniem na świat.

Uczniowie klasy II b, ubrani na niebiesko, zapoznali się z najważniejszymi informacjami na temat autyzmu, wspólnie obejrzeli prezentację dotyczącą zaburzenia oraz film https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080&ab_channel=AleksandraSchulz , ułożyli puzzle, z których powstał tęczowy znak nieskończoności-  wskazujący na różnorodność objawów spektrum autyzmu oraz na termin, jakim jest neuroróżnorodność. Następnie przyozdobili własny symbol nieskończoności. Na koniec wspólnie rozwiązaliśmy test wiedzy na temat autyzmu, przy okazji którego mogli powtórzyć i utrwalić poznane informacje.

Dzień świadomości autyzmu