winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 0818"BohaterON – włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. Jako że nasza Szkoła w swej misji wychowawczej zakłada kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i poczucia dumy z przynależności narodowej- uczniowie przyłączyli się do tej szczytnej akcji.

 

Do tegorocznej edycji przystąpiło w naszej szkole dziewięciu nauczycieli różnych specjalności wraz z siedmioma grupami uczniów. W większości była to młodzież klas starszych (klasy 5a, 5c, 6c, 7a, 7b, 7c oraz grupa uczniów kółka plastycznego), ale również jedna klasa młodsza - 3a.

Nauczyciele w różny sposób wprowadzili swoich podopiecznych w tematykę dotyczącą wydarzeń z czasów II wojny światowej, w tym Powstania Warszawskiego. Poruszana tematyka, mimo że odległa, zainteresowała uczniów. Prezentowane filmy, między innymi „Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci” oraz udostępnione przez Fundację Rosa materiały edukacyjne stały się przyczynkiem do licznych inspirujących dyskusji. Dzieci były bardzo zainteresowane problematyką powstania, dopytywały o różne szczegóły związane z życiem w tym czasie. Niektórzy uczniowie podzielili się ze swymi rówieśnikami historiami z okresu okupacji, zasłyszanymi od dziadków czy rodziców, a także prezentowali swoje pamiątki rodzinne z czasów wojny. Uwieńczeniem wszystkich tych działań było wspólne wykonywanie kartek oraz redagowanie życzeń. Bardzo duże wrażenie wywarł na uczniach fakt, iż własnoręcznie przez nich utworzone kartki, trafią do konkretnych ludzi – bohaterskich Powstańców. Zostaną przez nich przeczytane, wywołają wspomnienia, wzruszenie, radość.

Udział w tej akcji sprawił, że uczniowie mieli okazję uczestniczyć w interesującej lekcji historii. Wykonane przez nich kartki stały się symbolem wdzięczności wobec tych, którzy poprzez swoje poświęcenie i odwagę, determinację tę historię tworzyli. 

Nauczyciele zaangażowani w projekt:

Jolanta Szarkowicz – Baca (koordynator), Jolanta Ziobroń, Barbara Sanek, Iwona Skowron, Angelika Szumlańska, Paweł Pecka, Alina Skrabacz-Sowa, Agnieszka Bialek, Barbara Hońdo                         

Grupy biorące udział w akcji:

klasy 3a, 5a, 5c, 6c, 7a, 7b, 7c oraz grupa uczniów kółka plastycznego

Liczba wysłanych kartek: 150 sztuk

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA