winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 0514,,Nie wiem, czy jakiś inny kraj może się pochlubić zbiorem kolęd podobnym do tego, który posiada Polska”

 A. Mickiewicz

Tradycją naszej szkoły stało się wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które raduje i łączy. Wydarzenie to, w pewnym sensie niezwykłe, miało miejsce 22 grudnia o godzinie 10.30. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas IV-VII, uczniowie gimnazjum oraz Dyrekcja i nauczyciele, by razem kolędować. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani mgr Renata Wieczorek, która przygotowała zestaw kolęd oraz ciekawe informacje dotyczące m.in. genezy powstania bożonarodzeniowych pieśni i pastorałek, historii kolędy „Cicha noc” oraz paradoksów w kolędzie „Bóg się rodzi”.

Na tablicy multimedialnej wyświetlany był tekst każdej kolędy, dzięki czemu każdy mógł włączyć się w śpiew. Imprezę prowadziły uczennice gimnazjum: Iga Habel, Pola Lichocka i Kinga Karaś, które bardzo ładnie prezentowały się w zabawnych świątecznych strojach.

Okazuje się, że wraz z upływem czasu i odchodzeniem w przeszłość dawnych obyczajów młode pokolenie z radością wyśpiewuje kolędy. A na czym polega ich uniwersalność? Chyba na tym, że można w nich dostrzec nieprzebrany skarbiec naszych najlepszych wartości i uczuć związanych ze wspomnieniami z dzieciństwa: Wigilii, choinki, pasterki… Szkoda tylko, że w rodzinnych domach zbyt często ograniczamy się do ich biernego odbioru i odsłuchiwania za pośrednictwem CD, radia, telewizji czy Internetu.

Wspólne kolędowanie było okazją kontynuowania pięknych tradycji oraz integracji pokoleń.

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA