„Piętnastka” świętuje urodziny patrona cz.1

W dniach 14-15 marca br. w Tarnowie miały miejsce uroczystości związane z 230. rocznicą urodzin sławnego tarnowianina, bohatera Polski i Węgier generała Józefa Bema.

Obchody zainaugurowała uroczystość na Placu Węgierskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Węgier, Turcji, władze naszego miasta oraz licznie zgromadzeni tarnowianie.

Naszą szkołę reprezentowały pani dyrektor Teresa Kot oraz pani wicedyrektor Karolina Góryjowska a także poczet sztandarowy. W imieniu społeczności szkolnej dyrektor Teresa Kot oraz wicedyrektor Karolina Góryjowska złożyły pod pomnikiem Bema wieniec, oddając w ten sposób hołd postaci patrona szkoły.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Węgierskim zebrani, w asyście orkiestry dętej Grupy Azoty udali się do Sali Lustrzanej, gdzie odbyła się prezentacja Roku Bemowskiego oraz sylwetki generała inżyniera Józefa Bema, „bohatera Europy”. Bardzo ciekawym przedsięwzięciem był panel dyskusyjny poświęcony postaci generała inżyniera Józefa Bema. Prelegentami byli historycy z Polski i Węgier: Istvan Kovacs – były Konsul Generalny Węgier, autor książki poświęconej udziałowi Bema w Wiośnie Ludów, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Chwalba, dr Jacek Feduszka z Akademii Zamojskiej oraz mgr inż. Bronisław Hynowski – prezes Towarzystwa Kultury i Historii Techniki.

Zwieńczeniem tej części obchodów urodzin generała Bema był tort Jubilata.

Po południu, o godzinie 17.00 Dyrekcja Szkoły nr 15 wzięła udział w uroczystości złożenia wieńca na płycie Mauzoleum oraz w hybrydowych iluminacjach mających uświetnić to wyjątkowe wydarzenie.

Zdjęcia pobrane ze strony:
tarnow.ikc.pl
tarnow.pl
tarnow.net.pl
Niezależny Serwis Informacyjny KADR
archiwum prywatne

Więcej zdjęć na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=100039449362256

„Piętnastka” świętuje urodziny patrona cz.1