Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”

Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz.

Zasady rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia.

Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.
W 2023 roku do współpracy zaproszone zostały wszystkie polskie gminy. W konsekwencji w czerwcu odbywać będą się równolegle dwie rywalizacje rowerowe: dla miast i dla gmin.
Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odbywa się w dniach 1–30 czerwca. W tym roku to już piąta edycja zabawy.

Szczegółowe informacje pod linkiem: https://www.aktywne.miasta.pl/

Zapraszamy serdecznie wszystkich do jazdy na rowerze w ramach rywalizacji między miastami w Polsce.

Udział mogą wziąć wszyscy (rodzice, uczniowie, absolwenci, znajomi), którzy jeżdżą na rowerze choćby sporadycznie. Nie muszą to od razu być jakieś wielkie kilometry.
Aplikacja AKTYWNE MIASTA, ściągnięta na telefon, monitoruje naszą aktywność ruchową, zapisuje i analizuje dane takie jak: prędkość jazdy, dystans, przewyższenie, spalone kalorie, podobnie jak inne tego typu aplikacje. Ta jednak podłączona jest do ogólnopolskiej sieci i na tej podstawie ustala ranking między miastami. Oczywiście prowadzi taki ranking również w obrębie miasta, grupy.

Z pomocą pana z Zarządu Dróg p. D. Kuta utworzył grupę szkolną SP15 Tarnów. Pilotażowo jest już kilkadziesiąt osób, które zaczęły jeździć z tą aplikacją. Gwarantujemy, że jest to super zabawa i ogromna motywacja do tego, by aktywnie spędzić wolny czas na powietrzu.

Właściwa rywalizacja trwa od 1 czerwca do 30 czerwca.

Jak dołączyć do grupy?

1. Należy ściągnąć aplikację AKTYWNE MIASTA (zielony kwadracik z zawijasem)
  2. Trzeba zarejestrować się w niej, podając dane osobowe (ogólne), wybrać formy aktywności (można oczywiście więcej, ale rywalizacja dotyczy tylko jazdy na rowerze).
  3. Dołączyć do rywalizacji miast (nie gmin).
  4. Wybrać Tarnów (nawet, jeżeli ktoś mieszka poza Tarnowem).
  5. Wybrać szkoły, a w szkołach SP15 Tarnów.
  6. Wybrać AKTYWNOŚĆ – pojawi się panel, gdzie, włączając start, zaczynamy zapisywać naszą aktywność.
  7. Po zakończeniu jazdy trzeba dłużej przytrzymać przycisk STOP.

Po pierwszej aktywności zobaczymy się na liście rankingowej.
Możemy zobaczyć i przeanalizować naszą trasę, przyciskając STATYSTYKI.
Jako że jest to inicjatywa szkolna, nauczyciele wychowania fizycznego wezmą pod uwagę przy ustalaniu ocen zaangażowanie uczniów w tej formie aktywności.
Na uczestników czekają bardzo atrakcyjne nagrody w kategoriach UCZNIOWIE oraz DOROŚLI za trzy pierwsze miejsca.
Rywalizacja trwa do końca czerwca, a rozdanie nagród dla najaktywniejszych cyklistów odbędzie się we wrześniu.

rowery