(TY)Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023 w klasach I-III

Nasze codzienne życie coraz bardziej przenosi się do Internetu, dlatego takie wydarzenie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) staje się coraz ważniejsze.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzono w Polsce po raz 19.
I choć kulminacja miała miejsce 7 lutego 2023, to także w inne dni warto poszerzać wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej, ponieważ to właśnie cyfrowa przestrzeń coraz bardziej wciąga dzieci zafascynowane światem mediów społecznościowych, gier i filmów. Młodzi internauci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych, zaniedbując kontakty z rodziną i rówieśnikami. Stale przybywa zjawisk, z którymi warto być na bieżąco, po to, by dobrze rozumieć świat nowych mediów i poruszać się w nim z rozwagą, dbając o bezpieczeństwo.

W tym roku DBI świętowano pod hasłem: Chcesz o tym porozmawiać? Motywem przewodnim było szerzenie wśród dzieci i rodziców świadomości na temat zagrożeń oraz pomocy w prowadzeniu rozmów, które pomogą dzieciom nawigować Internet.

W naszej szkole jest już tradycją, że corocznie obchodzimy nie tylko Dzień, ale (Ty)Dzień Bezpiecznego Internetu. Również nasi uczniowie z klas I-III aktywnie brali udział w tej ważnej akcji i podjęli różnorodne inicjatywy:

• w klasach prowadzono pogadanki, dyskusje, burze mózgów (uczniowie poznali ideę obchodzenia Dnia Bezpiecznego Internetu),
  • powstały gazetki klasowe, plakaty, plansze z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu,
  • zorganizowano w klasach wystawy prac plastycznych poruszających problem bezpieczeństwa w sieci („Wirtualni bohaterowie i ich supermoce”, „Bezpiecznie baw się w sieci”),
  • realizowano scenariusz lekcji „Kiedy Internet jest niebezpieczny” (z zasobów Fundacji Uniwersytet Dzieci),
  • oglądano filmy edukacyjne (m.in. ”Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?”, „Zuźka i Tunio poznają Internet - Internet”, „3…2…1…Internet!”, ”Mój przyjaciel Necio”,
  • korzystano z zasobów filmoteki "Cyfrowobezpieczni.pl" oraz "Saferinternet.pl”
  • uczniowie uczyli się i słuchali piosenek o bezpieczeństwie w sieci („Świat realny jest genialny”, Necio – Necio RAP”, „Necio – Fajnie w Internecie”, ”Komputerowy świat”,
  • zapoznano uczniów z ćwiczeniami rozluźniającymi podczas pracy przy komputerze,
  • organizowano różnorodne tematyczne zabawy ruchowe ( m.in. „Supermoce Internetu”, „Sieć Internetowa (kłębek wełny)”,
  • uczniowie wykonali prace plastyczne na szkolny konkurs pod hasłem: „Wyraź swoje emocje za pomocą emotki”,
  • działaniami objęto też rodziców poprzez rozdawanie ulotek tematycznych.

Rośnie nasza świadomość zagrożeń, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dorośli powinni nie tylko zadbać o odpowiednie zabezpieczenie urządzeń, ale i regularnie rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach w sieci i wartościowej stronie rozwoju cyfrowego.

Bezpieczny Internet to ogromny potencjał i mnóstwo korzyści. Świećmy przykładem i przekażmy tę wiedzę naszym dzieciom, mając na uwadze ich bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Więcej zdjęć na Facebooku Szkoły: https://www.facebook.com/profile.php?id=100039449362256

(TY)Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023 w klasach I-III