Święto Patrona

Generał Józef Bem – sercem tarnowianin, żołnierz, bohater, wspaniały wódz.

Od początku istnienia naszej szkoły jest jej patronem. Każdego roku w marcu obchodzone jest Święto Patrona, podczas którego popularyzuje się wiedzę o życiu i działalności Generała.

W bieżącym roku szkolnym obchody miały miejsce 23 marca.

W tym dniu społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie nauczyciele i uczniowie obejrzeli przedstawienie Wycieczka klasy 6b do Braszowa. Scenariusz napisała pani mgr Barbara Hońdo, a panie mgr Izabela Samborska oraz mgr Alina Skrabacz-Sowa przygotowały uczniów do występu. Szóstoklasiści wraz z wychowawczynią, opracowując program wycieczki, przekazywali informacje dotyczące miejsc, gdzie walczył generał Bem, jego zwycięstw a także ciekawostki na temat ulubionych potraw i muzyki. W przedstawieniu wzięli udział również nauczyciele.

Pan Dariusz Kuta bardzo interesująco przedstawił położenie Braszowa – miasta w Siedmiogrodzie, mało znanego w Polsce, a pani Barbara Hońdo opowiedziała o burzliwej historii Siedmiogrodu i przybliżyła tło historyczne wydarzeń, w których brał udział Józef Bem.

Pani Agnieszka Białek natomiast wspomniała o adiutancie Generała, wspaniałym poecie, który zginął w walce, mając zaledwie 26 lat – Sándorze Petőfim. W przedstawieniu nie zbrakło także akcentów regionalnych – jeden z uczniów przypomniał, że w Tarnowie stoi Brama Seklerska a tuż za nią pomnik Sándora Petőfiego.

Przedstawienie uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją pani mgr Renaty Wieczorek. W repertuarze znalazły się zarówno piosenki polskie, jak i węgierskie.

Oprawę plastyczną uroczystości przygotowały panie: Jolanta Szarkowicz-Baca oraz Agnieszka Białek.

O właściwe nagłośnienie zadbał pan mgr Józef Bommersbach, pan mgr Paweł Pecka o przygotowanie Pocztu Sztandarowego.

Święto Patrona