Wydarzenia w roku szkolnym 2017-2018

TOP 8111 imagelarge cropBlisko 270 prac wpłynęło na organizowany już po raz trzeci przez Urząd Miasta Tarnowa, konkurs plastyczny „Polska Niepodległa – 2017”. Jury w składzie: artysta malarz Anna Śliwińska (przewodnicząca), historyk i dziennikarz Piotr Filip oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Maria Zawada-Bilik miało bardzo trudny wybór. Wynikał   on nie tylko z wysokiego  poziomu nadesłanych prac, ale również z bardzo dużej ich liczby. Wśród najlepszych znalazła się praca naszej uczennicy Mariolki Stelmach z klasy 6b – otrzymała ona za nią wyróżnienie II stopnia. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane w formie wystawy podczas Pikniku Niepodległościowego na Rynku.

Mariolka, gratulujemy Ci i życzymy dalszych sukcesów!!!

WP 20171113 08 27 51 ProXIX wiek i początek XX wieku to okres szybkiego rozwoju nauki i techniki, wielkich odkryć i wynalazków, które zmieniły życie ludzi. W te niezwykłe  czasy przenieśli się uczniowie klasy VI c. Złożyli wizytę w laboratorium wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, która opowiedziała o odkryciu pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu. Odwiedzili pracownię niemieckiego fizyka Wilhelma Roentgena, odkrywcy promieni X. Z jego pomocą dokonali udanej próby prześwietlenia klatki piersiowej. Przeprowadzili wywiady z Ignacym Łukasiewiczem – polskim naukowcem, wynalazcą lampy naftowej i Grahamem Bellem - szkockim uczonym, wynalazcą telefonu.

11 listopada 2017 113W sobotę 11 listopada nasze zuchy uczestniczyły w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Tarnowie – Mościcach. Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w parafialnym kościele rozpoczęły się uroczystości na Mościckim Cmentarzu. Na początku zobaczyliśmy okolicznościową inscenizację bitwy ze wspominanego dziś okresu naszej historii, przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną.  Duże wrażenie wzbudziła rekonstrukcja bitwy Legionistów z żołnierzami austriackimi, którzy ostatecznie poddali się przy powszechnym aplauzie  zgromadzonych widzów. Obecni na Apelu Poległych przedstawiciele władz Miasta Tarnowa na czele z Prezydentem, Rady Osiedla, Organizacji, Towarzystw, przedstawiciele Związków Zawodowych i Szkół złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku – mauzoleum Szarych Szeregów.

DSC 0317W bieżącym roku przypada 99. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i z tej okazji uczniowie klas 4d oraz 7c pod kierunkiem pań:  Elżbiety Janas i  Aliny Skrabacz przygotowali uroczystą akademię, która odbyła się w piątek 10 listopada. Dekoracja wykonana przez panie: Jolantę Szarkowicz-Baca oraz Agnieszkę Białek w sposób bardzo wymowny ukazywała istotę święta: biały orzeł wzbijajacy się pod niebo i zrzucający w czasie lotu kajdany symbolizował wolność, jaką dziś możemy się cieszyć.  W tej scenerii młodzież zaprezentowała scenki nawiązujące do wydarzeń sprzed lat, przypominające ich bohaterów oraz miejsca.

DSC 0394W dniu 10 listopada 2017 r. klasy trzecie naszej szkoły uczciły kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, przygotowując z tej okazji uroczysty apel. Dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni, przypomniały ważne, historyczne wydarzenia związane z tym świętem.Wiele wzruszeń dostarczył solowy występ ucznia klasy lllc, Igora Świerczka, który w porywający sposób wykonał utwór „O mój rozmarynie”.