Wydarzenia w roku szkolnym 2018-2019

DSC 0881W środę 28 listopada w szkolnej bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania zorganizowany przez p. Agnieszkę Białek. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III, mistrzowie wyłonieni w drodze rywalizacji  klasowych. Celem  konkursu było przybliżenie dzieciom okoliczności i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz kształcenie umiejętności znalezienia się w określonej sytuacji.

DSC 1032W październiku i w listopadzie w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla schroniska „Azyl dla psów i kotów” w Tarnowie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku i kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Pomysłodawcami akcji byli pani Karolina Góryjowska i pan Paweł Regiec. Zbiórkę prowadziła Pani Agnieszką Białek we współpracy ze świetlicą szkolną na czele z panią Dorotą Szklarz. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebrano bardzo dużo suchej karmy, puszek, smyczy, misek, kocy ale i przekąsek i smakołyków dla zwierzaków.

Artur StiniaZ przyjemnością informujemy, że uczeń klasy VIII b Artur Stinia zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego. Weźmie w nim udział 163 uczniów województwa małopolskiego, w tym tylko 4 uczniów z Tarnowa. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

z20181119 164958W ramach obchodów Święta Niepodległości nasze zuchy wzięły udział w wieczornicy „Patriotyczne zuchów śpiewanie” w Szkole Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie. Celem tego spotkania było przybliżenie zuchom jakże ważnych wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, poprzez muzykę i śpiew pieśni patriotycznych. Wysłuchaliśmy wierszy o tematyce niepodległościowej i wspólnie śpiewaliśmy pieśni legionowe.

DSC 0627Narodowe Święto Niepodległości to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Z tej właśnie okazji we wtorkowy wieczór 6 listopada 2018 r. uczniowie klas 7, 8, rodzice oraz nauczyciele mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowej lekcji patriotyzmu. Spotkanie otworzyła pani Dyrektor Teresa Kot, która przywitała zaproszonych gości. Część artystyczną rozpoczęła Kinga Karaś, która pieśnią „Jest taki kraj” wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy i refleksji.

IMG 20181109 100218Uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace nad projektem rozpoczęły się już we wrześniu, gdy uczniowie na zajęciach rozmawiali o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kolejnym krokiem było przeczytanie oraz omówienie treści lektury J. Papuzińskiej „Asiunia”, ukazującej losy dzieci podczas wojny. W październiku rozpoczęły się przygotowania i próby do apelu, który przygotowywały klasy trzecie z okazji 100-lecia niepodległości.

20181031 104205Klasy pierwsze, chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na przełomie października i listopada odwiedzały miejsca pamięci narodowej.

Klasa I a udała się na Stary Cmentarz, gdzie zapoznała się z historią powstania cmentarza. Dzieci odwiedziły miejsca spoczynku zasłużonych dla Tarnowa osób. Z ciekawością przyglądały się zabytkowym mogiłom i oglądały medaliony na nagrobkach. Zapaliły znicze na grobach zmarłych i poległych legionistów w Kwaterze Zasłużonych. Ważnym punktem wycieczki był pomnik jednego z ojców polskiej niepodległości Wincentego Witosa. Przystanęły również przy pomniku Ofiar Stalinizmu.

12Ala, Gabrysia, Iza i Ania zaprezentowały historię Syzyfa (Ala) króla Koryntu. Bogowie bardzo go lubili i często zapraszali na górę Olimp. Tak było do czasu, aż za zdradę ważnej tajemnicy Zeus (Ania) skazał plotkarza na śmierć. Ten poprosił żonę - Merope (Gabrysia), by nie urządzała pogrzebu i nie dawała mu obola. Syzyf próbował oszukać Pana Olimpu i uwięził boga śmierci, Tanatosa. Miarka się przebrała i tym razem wyznaczoną karą były wieczne męczarnie - musiał toczyć na wielką górę ogromny głaz, który spadał u szczytu góry na dół.

WP 20181030 08 38 10 ProMarzycielska Poczta to dobroczynna akcja, która polega na pisaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wysyłanie ich ma na celu wsparcie psychiczne dzieci, a także ich rodzin, co oczywiście ma bardzo duże znaczenie! Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Każdego miesiąca do chorych dzieci z "MP" docierają setki przesyłek z Polski i świata. Każdy może pomóc, a akcje pisania listów odbywają się już w setkach polskich szkół i przedszkoli.

DSC0090Nasze zuchy wzięły udział w uroczystych obchodach 100–lecia Odzyskania Niepodległości w Tarnowie-Mościcach, które rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta Grupy Azotów. W dalszej części obchodów odbył się niezapomniany dla dzieci pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Inscenizacja obejmowała fragment bitwy, kapitulację i rozbrajanie oddziałów niemieckich.