winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSCF625512 X 2017r. uczniowie klasy 7a, już tradycyjnie, zawitali na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty do Biblioteki Pedagogicznej pt. „Kaligrafia może być ciekawa – historia pisma i warsztaty kaligrafii”. Spotkanie rozpoczęło się przeniesieniem się do akademii pana Kleksa – prowadzący, pan Łukasz Jachym, rozdał każdemu plakietki z nowym imieniem, zaczynającym się oczywiście na literę A oraz piegi, które umieścili na twarzy wzorem Pana Kleksa i jego uczniów. Kolejne zadanie polegało na tym, by każdy powiedział kilka zdań o sobie.

W trakcie warsztatów uczniowie poznali historię pisma - od pisma klinowego wykonywanego rylcem na tabliczkach glinianych, poprzez papirus, pergamin, aż do czasów współczesnych.

Pisanie współczesnym rylcem po tabliczkach z plasteliny było łatwym zadaniem, ale pisanie piórem bażancim czy stalówką w obsadce już było nie lada wyzwaniem. Nie obyło się bez kleksów, które są w XXI wieku rzeczą dzieciom nieznaną. Wyzwaniem było także napełnienie pióra atramentem – wszak dawne pióra nie posiadały nabojów, trzeba było poznać zasadę działania pompki w wiecznym piórze.

Wszyscy świetnie się bawili! Bibliotekę opuszczali bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę na temat pisma.