Warsztaty na temat emocji w klasie 2 c

We wtorek, 26 marca 2024 r. uczniowie z klasy 2c uczestniczyli w warsztatach pt. "Edukacja emocjonalna" przeprowadzonych  przez psychologa Sylwię Nowak oraz pedagoga Katarzynę Michałek – pracowników  Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno – Terapeutycznej w Tarnowie.

Celem spotkania była nauka nazywania i rozpoznawania emocji ze szczególnym uwzględnieniem złości oraz bezpieczne i społecznie akceptowane sposoby wyrażania swoich uczuć.

Na początku zajęć uczniowie wskazywali i nazwali uczucia i emocje. Następnie rozpoznawali emocje przedstawione na zdjęciach. Potem dzieci próbowały podzielić emocje na „dobre” i „złe”. Nie udało się! Było trochę sporów, dyskusji, przykładów…Po długich debatach uczniowie wysnuli następujące wnioski:

• Złość jest zła, kiedy zachowanie, będące konsekwencją złości, szkodzi innym lub nam, natomiast sama złość jest dobra, bo pomaga nam przekazać światu, że coś nie jest ok., że jakieś nasze potrzeby nie są zaspokojone,
  • Emocje nie są pozytywne ani negatywne, emocje mogą być przyjemne albo nieprzyjemne, takie, które lubimy i takie, z którymi sobie nie potrafimy poradzić.

Następnie uczniowie zastanawiali się indywidualnie nad tym, co ich denerwuje i co ich złości, w jakich okolicznościach są zdenerwowani najbardziej, gdzie w swoim ciele odczuwają złość, jak zatem zachowywać się, aby ta złość nie sprowokowała do bicia, przezywania, wyśmiewania. Złość czasem jest jak niesforny potworek bądź chochlik, którego trzeba pilnować, żeby nie narobił szkód. Swoje odczucia i spostrzeżenia dzieci mogły zapisać lub narysować na kartach pracy oraz narysować „swoją złość na smyczy” w postaci potworka i nadać mu imię.

W kolejnej części warsztatów uczniowie poznali bezpieczne i społecznie akceptowane sposoby wyrażania swoich uczuć.

Zajęcia trwały 3 godziny lekcyjne, lecz minęły bardzo szybko, bo były niezwykle ciekawe i ważne dla dzieci. Puentą zajęć było zdanie: „Trzymaj swoją złość na smyczy, nie pozwól, by krzywdziła innych”.

Warsztaty na temat emocji w klasie 2 c