Wydarzenia w roku szkolnym 2018-2019

IMG 20181109 100218Uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace nad projektem rozpoczęły się już we wrześniu, gdy uczniowie na zajęciach rozmawiali o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kolejnym krokiem było przeczytanie oraz omówienie treści lektury J. Papuzińskiej „Asiunia”, ukazującej losy dzieci podczas wojny. W październiku rozpoczęły się przygotowania i próby do apelu, który przygotowywały klasy trzecie z okazji 100-lecia niepodległości.

20181031 104205Klasy pierwsze, chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na przełomie października i listopada odwiedzały miejsca pamięci narodowej.

Klasa I a udała się na Stary Cmentarz, gdzie zapoznała się z historią powstania cmentarza. Dzieci odwiedziły miejsca spoczynku zasłużonych dla Tarnowa osób. Z ciekawością przyglądały się zabytkowym mogiłom i oglądały medaliony na nagrobkach. Zapaliły znicze na grobach zmarłych i poległych legionistów w Kwaterze Zasłużonych. Ważnym punktem wycieczki był pomnik jednego z ojców polskiej niepodległości Wincentego Witosa. Przystanęły również przy pomniku Ofiar Stalinizmu.

12Ala, Gabrysia, Iza i Ania zaprezentowały historię Syzyfa (Ala) króla Koryntu. Bogowie bardzo go lubili i często zapraszali na górę Olimp. Tak było do czasu, aż za zdradę ważnej tajemnicy Zeus (Ania) skazał plotkarza na śmierć. Ten poprosił żonę - Merope (Gabrysia), by nie urządzała pogrzebu i nie dawała mu obola. Syzyf próbował oszukać Pana Olimpu i uwięził boga śmierci, Tanatosa. Miarka się przebrała i tym razem wyznaczoną karą były wieczne męczarnie - musiał toczyć na wielką górę ogromny głaz, który spadał u szczytu góry na dół.

WP 20181030 08 38 10 ProMarzycielska Poczta to dobroczynna akcja, która polega na pisaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Wysyłanie ich ma na celu wsparcie psychiczne dzieci, a także ich rodzin, co oczywiście ma bardzo duże znaczenie! Marzycielska Poczta narodziła się pod koniec 2009 roku. Każdego miesiąca do chorych dzieci z "MP" docierają setki przesyłek z Polski i świata. Każdy może pomóc, a akcje pisania listów odbywają się już w setkach polskich szkół i przedszkoli.

DSC0090Nasze zuchy wzięły udział w uroczystych obchodach 100–lecia Odzyskania Niepodległości w Tarnowie-Mościcach, które rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta Grupy Azotów. W dalszej części obchodów odbył się niezapomniany dla dzieci pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Inscenizacja obejmowała fragment bitwy, kapitulację i rozbrajanie oddziałów niemieckich.

DSC 1268W czwartek 18 października odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru oraz przemówieniem pani dyrektor Teresy Kot, która w swym wystąpieniu zwróciła uwagę na szczególne znaczenie tego wydarzenia nie tylko dla dzieci uczęszczających do klasy pierwszej, ale także dla rodziców oraz nauczycieli.

20181002 122750W październiku klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami p. Bernadetą Pawłowską i Elżbietą Majchrowską wybrały się do Grodu "Stara Baśń" w Grybowie. Dzieci miały okazję poznać historię powstania zrekonstruowanego średniowiecznego grodu warownego. Dowiedziały się kim był Bolek Gniewny i usłyszały o życiu w dawnych czasach.

DSC 0491„Muzyka nie ma granic, kruszy najtwardsze serca, niesie pozytywne wibracje, porusza ciało i umysł”. Na cały rok szkolny 2018/19 w naszej szkole dla klas I -III zostały zaplanowane koncerty umuzykalniające, organizowane przez Agencję Artystyczną „Lama”. W każdym miesiącu odbywa się jeden koncert poświęcony określonemu tematowi. Celem tych spotkań jest rozbudzenie wyobraźni i zamiłowania do muzyki, przybliżenie gatunków muzycznych, zapoznanie z bogatym instrumentarium, postaciami wielkich kompozytorów i nauczenie młodych słuchaczy zasad muzycznego savoir vivru. We wrześniu uczniowie słuchali „Dźwięków pod napięciem”. Tańczyli i bawili się przy utworach tworzonych za pomocą instrumentów elektronicznych (Ewi oraz saksofonu). W październiku poznali „Człowieka orkiestrę” i beatbox.

20181029 090433Pasję do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ kontakt z książką pełni ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.

Sieć sklepów „Biedronka” aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Przykładem takich działań był konkurs edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” trwający od 29.09.2018 do 23.10.2018 roku.

DSC 1334W piątek, 9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 odbyła się akcja „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszona przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą. Do tej akcji przyłączyli się również uczniowie i nauczyciele klas I –III naszej szkoły. Po uroczystym apelu, w pięknej, patriotycznej oprawie wszyscy zgromadzili się, aby wspólnie, o wyznaczonej godzinie odśpiewać hymn państwowy.