winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 1532Czy mamy wpływ na to, co jedzą nasze dzieci? Jak sprawić, by zamiast chipsów chciały zjeść w szkole zdrowe drugie śniadanie? Czy warto, aby maluchy pomagały w kuchni?  Właśnie nad tymi zagadnieniami i promowaniem idei zdrowego odżywiania wśród dzieci pracuje Fundacja Szkoła na Widelcu.

Fundacja Szkoła na Widelcu działa od ponad 5 lat na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Uczy, czym jest dobre jedzenie, skąd się bierze i dlaczego jest takie ważne. Jej założycielem i prezesem jest Grzegorz Łapanowski. Fundacja tworzy i realizuje innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci uczą się, jak gotować nie tylko zdrowo, ale również smacznie.  Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” kompleksowo podchodzi do edukacji żywieniowej, docierając nie tylko do dzieci, ale również do rodziców, nauczycieli, personelu szkolnych i przedszkolnych kuchni.  

We wrześniu 2017 r. uczniowie z klas I- III z naszej szkoły zostali zgłoszeni do pierwszej edycji programu, która trwa od 1 września 2017 roku do 22 czerwca 2018 roku. Podczas zajęć uczniowie i nauczyciele realizowali różnorodne scenariusze oraz oglądali filmiki edukacyjne z królikiem Marchwianem. Uczniowie zapoznali się z: piramidą zdrowego odżywiania, sezonowością warzyw i owoców w kuchni, ze smakami i stosowaniem ziół do potraw, założyli w klasach hodowle rzeżuchy, cebuli, rzodkiewki i różnych warzyw, tworzyli książki kucharskie, w których znalazły się wspaniałe przepisy i „kulinarne sekrety” mam i babć, komponowali zdrowe posiłki na talerzu, zapoznali się z zasadami savoir vivru przy stole. Wszystkie działania uczniów zaowocowały wspaniałymi pracami plastycznymi oraz zdrowymi posiłkami w szkole i w domu. Sukcesy uczniów były odnotowywane na plakacie osiągnięć. Ilość zjadanych owoców i warzyw w ciągu miesiąca dzieci odnotowywały na specjalnych ulotkach edukacyjnych. Mamy nadzieję, że każdy uczeń na co dzień będzie korzystał z wiadomości i umiejętności zdobytych podczas realizacji programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

 

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA