winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 0399Uczniowie klasy VII A: Aleksandra Broniec, Julia Peciak, Szymon Staudt i Jakub Tylutki pod opieką pani Barbary Hońdo zrealizowali projekt Tarnowska Grabówka, którego efektem jest przewodnik po „nieistniejącym mieście”. Praca została zgłoszona na ogólnopolski konkurs historyczny „Na wspólnej ziemi” – historia i lultura Żydów polskich zorganizowany już po raz IX przez Fundację Shalom. W wyniku zagłady Żydów dokonanej przez okupantów niemieckich w latach II wojny światowej i powojennych migracji - świat Żydów polskich przestał istnieć. Ślad po nim przetrwał głównie w szczątkach kultury materialnej, zapisach literackich oraz, co szczególnie ważne, w pamięci starszego pokolenia Polaków.

Ola, Julka, Szymon i Kuba starali się odszukać ślady pozostawione przez żydowskich mieszkańców dzielnicy Grabówka, a dokładniej ulic znajdujących się w najbliższym otoczeniu naszej szkoły – Krupniczej, Widok, Polnej, Gomoły i Ochronek. W tym celu odwiedzili tarnowskie archiwum, przeczytali różne opracowania, przestudiowali dawne i wspólczesne plany, wykonali zdjęcia. Przeprowadzili także rozmowy ze swoimi bliskimi i zebrali ich wspomnienia o obecności Żydów w Tarnowie. W piątek, 13 kwietnia zaprezentowali swój przewodnik po Tarnowskiej Grabówce wychowawczyni, pani Karolinie Góryjowskiej oraz koleżankom i kolegom z klasy.

 

 

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA