winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

IMG 20180209 115650W piątek 9 lutego, w dniu otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskimPyeong Chang, klasa II b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz uczestniczyła w lekcji muzealnej towarzyszącej wystawie „Od Monachium do Pyeong Chang”. Na wystawie (z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum) dzieci podziwiały maskotki z zimowych i letnich igrzysk olimpijskich, plakaty, medale i inne pamiątki sportowe, a także pluszaki z piłkarskich mistrzostw świata. Jest to jedyny w Polsce tak duży zbiór oficjalnych maskotek towarzyszących zarówno letnim, jak i zimowym zmaganiom olimpijskim, uznanych przez MKOL.

Maskotki takie zwykle przedstawiają zwierzęta charakterystyczne dla kraju, w którym odbywają się rozgrywki. Po raz pierwszy oficjalną maskotkę przygotowano w 1972 r. z okazji XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Od tamtej pory projektowane są na każde igrzyska. Właścicielem kolekcji jest pan Henryk Grzonka, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, prezenter, publicysta, a także reporter i sprawozdawca sportowy publicznej radiofonii, specjalizujący się w sporcie żużlowym i kolarstwie. Po zwiedzeniu wystawy dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną dotyczącą historii starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich oraz największych sportowych osiągnięć Polaków. Na koniec utrwaliły swoją wiedzę, wypełniając przygotowane quizy i krzyżówkę. Uczniowie zachwyceni wystawą (zwłaszcza tegoroczną maskotką białego tygrysa „Soohoranga” i maskotką czarnego niedźwiedzia „Bandabi”, który będzie towarzyszył zawodom paraolimpijskim), w „bojowych sportowych nastrojach” wrócili do szkoły. Obiecali, że w czasie ferii będą oglądać transmisje z Pyeong Chang i trzymać kciuki za naszych sportowców.

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA