winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

P1020494

14 października br. tarnowska Starówka obchodziła swoje święto. Obchody zostały poprzedzone grą miejską Poznaj tarnowską Starówkę, zorganizowana przez  Hufiec ZHP Tarnów im. gen. J. Bema. Drużyna naszej szkoły okazała się najlepsza i zajęła I miejsce. Doskonałą znajomością swojego miasta wykazał się też uczeń klasy IIa, Julian Jagłowski, który zajął II miejsce w konkurencji indywidualnej.  Za udział w grze miejskiej oraz zwycięstwo drużyna naszej szkoły otrzymała podziękowanie  od Rady Osiedla Starówka.  Głównym punktem programu obchodów święta tarnowskiej Starówki  było odsłonięcie muralu przedstawiającego fragmenty Panoramy siedmiogrodzkiej. Malowidło zostało umieszczone  na jednej z kamienic przy ulicy Wałowej, w sąsiedztwie pomnika generała Bema.  Data odsłonięcia obrazu nie była przypadkowa- w tym dniu bowiem przypadała  120. rocznica pierwszej publicznej prezentacji tego dzieła.

Mural, wykonany przez  tarnowską artystkę, panią Annę Kropiowską przedstawia generała Bema wraz ze sztabem w dniu bitwy pod Sybinem 11 marca 1849 roku.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie,  pani Adrienne Kormendy, Prezydent Tarnowa, pan Roman Ciepiela oraz pani Anna Kropiowska, której Tarnów zawdzięcza mural.

Zgromadzeni na ulicy Wałowej tarnowianie mieli okazję posłuchać hejnału naszego miasta. Następnie miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem wielkiego tarnowianina, generała Bema.  Odsłonięcie muralu poprzedził salut armatni, który wywarł największe wrażenie na najmłodszych uczestnikach uroczystości. Pani Konsul, włodarz naszego miasta, twórczyni obrazu oraz przewodniczący Rady Osiedla Starówka dokonali odsłonięcia muralu.

Wszyscy, którzy włączyli się w przygotowanie święta tarnowskiej Starówki, otrzymali podziękowania. W gronie wymienionych znalazła się pani dyrektor, Teresa Kot. W części artystycznej wystąpił chór naszej szkoły prowadzony przez panią Renatę Wieczorek. W jego wykonaniu tarnowianie usłyszeli piosenki węgierskie i polskie. Wszystkim bardzo podobała się Polka tarnowska. Uczennica klasy 7b, Emilka Wrońska zaprezentowała tekst Sandora Petofiego zatytułowany Armia Siedmiogrodzka. Słowa wiersza były uzupełnieniem muralu, a recytacja Emilki bardzo podobała się słuchającym, którzy nagrodzili je gromkimi brawami. Koncert Hanki Wójciak oraz zespołów „Legend of Kazimierz” i „Megitza” były doskonałą okazją do zabawy w sercu naszego pięknego miasta. 

   

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA