winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

DSC 0229Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest świętem państwowym obchodzonym 2 maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało-czerwonej flagi. Na akademiach  zorganizowanych z tej okazji śpiewany jest hymn polski, przypominane są wiadomości na temat historii naszego kraju oraz tradycji narodowych. Również z tej okazji w naszej szkole 28 kwietnia odbyła się uroczysta akademia dla klas I –III. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie odbyli swoistą podróż w czasie. Klasa III c pod czujnym okiem wychowawczyni pani Olgi Góreckiej – Szczeklik zatańczyła poloneza.

Dzieci tańczyły do muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara, znanej z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Następnie uczniowie przedstawili historię polskich barw narodowych. Początki Święta Flagi są bardzo interesujące i ściśle jest związane z obchodami pierwszej rocznicy uwalenia Konstytucji 3 maja. Wtedy po raz pierwszy barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe. Podczas pierwszych obchodów damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało –czerwone szarfy. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej. Kolory flagi są wiernym odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego. Nawiązaniem do barw narodowych podczas akademii były odświętne stroje uczniów, kotyliony, chorągiewki. Akademia została wzbogacona prezentacją multimedialną, którą przygotowali uczniowie klasy II a pod opieką pani Bernadety Pawłowskiej.  W przystępny sposób drugoklasiści zaprezentowali wiedzę dotyczącą  powstania naszego godła, flagi oraz hymnu narodowego. Następnie uczennice z klasy I b przygotowane przez panią Małgorzatę Bednarz recytowały okolicznościowe wiersze. Nie zabrakło  wzniosłych chwil, poczucia dumy i radości, którą najlepiej wyrażały, śpiewane jednym głosem przez całą społeczność uczniowską  piosenki: „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”, „Piosenka o mojej Ojczyźnie” i „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Odświętny strój, chorągiewki w rękach uczniów i wspólny śpiew wzbudziły we wszystkich uczestnikach akademii uczucia patriotyczne. Dzięki uczestnictwu w uroczystości uczniowie  mogli świadomie uczestniczyć w obchodach Święta Flagi wiedząc, że flaga, obok godła i hymnu jest symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

Uroczystość była wspaniałą lekcją patriotyzmu, podczas której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego należy szanować symbole narodowe.

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA