winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

13 listopada klasa 4B razem z wychowawcą p.Andrzejem Kukułką wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem Katedrę na Wawelu (miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku). Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie od Władysława Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. Dowiedzieliśmy się, że dzwon Zygmunt, najsłynniejszy polski dzwon, bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Wraz z sercem, jarzmem, łożyskami i huśtawką z linami waży 12600 kg. Obejrzeliśmy Skarbiec Koronny i Zbrojownię -wystawę zawierającą zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach oraz zbroje królewskie. Następnie pojechaliśmy do Parku Wodnego w Krakowie, gdzie przez uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa nad wodą latem i zimą, które prowadzili ratownicy WOPR. Potem zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Dowiedzieliśmy się jakie są etapy udzielania pierwszej pomocy, czyli: ocena sytuacji, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocena stanu poszkodowanego, wezwanie pomocy (999 Pogotowie Ratunkowe, 112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 998 Straż Pożarna, 997 Policja) i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z nas przećwiczył boczne ułożenie poszkodowanego, sztuczne oddychanie na pantomie o imieniu „Ania" oraz sposób ogrzania i schłodzenia ciała człowieka. Na koniec wycieczki dwugodzinna zabawa w hali basenowej Parku Wodnego. Było super i chcemy pojechać do Parku Wodnego jeszcze raz!!!

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA