winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

IMG 20190318 080631Dzieci lubią podróże. Mają naturalną skłonność do poznawania nowych miejsc. Jeżeli nie mogą wyjechać, to chętnie zaspokajają swoją potrzebę poznawczą poprzez oglądanie filmów o tematyce podróżniczo – przyrodniczej ,czytanie książek, korzystanie z różnorodnych encyklopedii. Niejako wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, w tym roku szkolnym, w drugim półroczu w klasie III b, wychowawczyni - Małgorzata Bednarz realizowała projekt edukacyjny „Rusz w podróż” – kontynenty.

Projekt dotyczył; Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. O ciekawostkach z Antarktydy uczniowie rozmawiali w klasie II podczas realizacji innego projektu. Podczas realizacji projektu „Rusz w podróż”, dzieci gromadziły informacje i materiały dotyczące danego kontynentu, m.in.: położenia, klimatu, charakterystycznej flory i fauny, rdzennej ludności , jej zajęć i zwyczajów, charakterystycznych potraw, zagrożeń, osobliwości przyrodniczych, ciekawostek i „cudów świata”, znajdujących się na danym kontynencie. Możliwość „podróży” uczniowie mieli poprzez szeroko stosowane narzędzia TIK. Mogli także zaprezentować swoją wiedzę poprzez liczne prace plastyczne (plakaty, pióropusze, plecionki, ilustracje, chińskie smoki, tukany, naśladowanie malarstwa Aborygenów).

Na koncercie edukacyjnym „Muzyka świata” usłyszeli fascynujące brzmienia i rytmy niespotykane w naszej kulturze. Mogli poznać egzotyczne instrumenty perkusyjne tj. udu, kajon, bęben morski, guro, krowie dzwonki, kanijra, bongosy, djembe oraz tamborim.

Kolejnym krokiem w realizacji projektu było uczestniczenie w interaktywnym widowisku multimedialnym  pod tytułem: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta, czyli filmowe safari” przygotowanym przez Teatr Show w kinie „Marzenie” w Tarnowie. Multimedialne przedsięwzięcie bardzo podobało się dzieciom. Uczestniczyły one w sposób czynny w spektaklu, który przeniósł je w świat Doktora Dolittle znanego z lektury oraz w świat produkcji filmowej.

Uczniowie chętnie wspominają zajęcia podczas, których robili doświadczenie –aktywny wulkan. Dzieci uczestniczyły w zabawach tematycznych, rozwiązywały zagadki, diagramy, krzyżówki, układały puzzle – mapę świata. Utrwaliły wiedzę o głównych kierunkach świata, poznały pośrednie.

Podróżując po świecie, ludzie przemieszczają się za pomocą różnych środków transportu. Uczniowie klasy III b mieli możliwość poznać różne środki transportu, które służyły ludziom dawniej i dziś. Poznali historię odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba oraz drogę morską do Indii odkrytą przez Ferdynanda Magellana.

Realizacja tego projektu dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych przeżyć, stworzyła możliwość poznania nowych wiadomości, skorygowania oraz poszerzenia posiadanej wiedzy. Dzieci mogły nabyć nowe umiejętności, przekonać się, jak różnorodne są kontynenty na kuli ziemskiej. Podczas podsumowania projektu uczniowie stwierdzili, że należy wzmocnić ochronę środowiska naturalnego, aby nie przeminął ten wspaniały świat.

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA