winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

IMG 20190510 091009Dnia 10 maja 2019 r. klasa III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bednarz realizowała zaplanowany dużo wcześniej projekt „Mali detektywi, czyli śladami generała Józefa Bema”. Termin realizacji nie został wybrany przypadkowo. W 2019 roku przypada: 225. Rocznica urodzin generała i 90. sprowadzenia jego prochów do Tarnowa. „Śledztwo” uczniowie rozpoczęli przed budynkiem swojej szkoły. Następnie, korzystając ze wskazówek wychowawczyni, przeszli pod kamienicę przy tarnowskim Burku (Plac Generała Józefa Bema), w której urodził się J. Bem. Następnie ulicą Gen. J. Bema przeszli do tymczasowej siedziby Muzeum Okręgowego w galerii BWA na terenie dworca PKP.

Tam zapoznali się z prezentacją biografii generała Bema, oraz oglądnęli fragmenty monumentalnego dzieła J. Styki i W. Kossaka „Panorama Siedmiogrodzka”. Pani prowadząca zajęcia zaproponowała dzieciom kolejną zagadkę – znalezienie fragmentu obrazu namalowanego na muralu na kamienicy w Tarnowie. Następnym, dość trudnym zadaniem dla uczniów, było ułożenie z wielu elementów puzzli portretu J. Bema, fragmentu „Panoramy”, mauzoleum. Nawiązując do 90. rocznicy sprowadzenia prochów generała do Tarnowa, pani prowadząca zajęcia nadmieniła, że w Parku Strzeleckim jest   również miejsce, które skrywa swoją tajemnicę, jest ukryty wyjątkowy grobowiec – Mauzoleum Gen. J. Bema. Po krótkiej informacji historycznej uczniowie otrzymali kolejne zadanie, które polegało na tym, by pomalować farbami płaskorzeźby z gipsu przedstawiające mauzoleum. Pomalowane przez siebie prace uczniowie mogli zabrać jako pamiątkę z warsztatów. Powrót do szkoły również odbył się „śladami Bema”. Idąc ulicą Krakowską, uczniowie podziwiali Bramę Seklerską, a na ulicy Wałowej Pomnik Generała Józefa Bema. Tam też odnaleźli na ścianie kamienicy mural wspomniany wcześniej przez panią prowadzącą warsztaty. Detektywistyczną wycieczkę uczniowie zakończyli w punkcie wyjścia, czyli swojej szkole. Zdobyte wiadomości były dla nich wspaniałą lekcją historii i doskonałą zabawą z dreszczykiem emocji i rywalizacji. Warsztaty stanowiły okazję do integracji zespołu klasowego oraz poznania tajemnic patrona szkoły i miejsc z nim związanych.

 

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA