winieta-01
winieta-02
winieta-03
winieta-04

20190213 123402Podczas szkolnego Tygodnia Bezpiecznego Internetu w ramach realizacji projektu artystyczno - profilaktycznego pt. "Tworzymy lepsze jutro" w klasach czwartych i siódmych odbyły się zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym Jolantą Szarkowicz - Baca. Uczniowie czwartych klas przypomnieli sobie zasady właściwego zachowania w sieci, czyli tzw. netykiety. Każdy z nich przygotował własną interpretację plastyczną jednej z zasad bezpiecznego surfowania. W siódmych klasach zajęcia oparte były na scenariuszach kampanii "Przytul hejtera" promowanej przez Fundację Dzieci Niczyje.

Jej celem jest propagowanie sprzeciwu wobec hejtu w sieci, ale bez agresji i eskalowania przemocy. Uczniowie, pracując w grupach, szukali odpowiedzi na pytania: 1. Dlaczego hejterzy obrażają innych w internecie? 2. Jak powinna zachować się ofiara hejtu, a czego nie powinna robić? 3. Co powinien zrobić świadek obrażania w internecie, a czego nie powinien robić? 4. Jak hejt może wpływać na ofiarę? 5. Jakie mogą być konsekwencje dla osoby, która obraża? Zebrane pomysły każda grupa przelała na papier i zaprezentowała całej klasie, wyposażając ją w cenne informacje i rady związane z hejtowaniem w sieci.

Przy okazji kilka rad:

Hejtujesz?

Daj spokój, są inne sposoby na wyrażenie swojego zdania. Jeżeli coś ci się nie podoba lub cię denerwuje, wyraź to, ale kulturalnie, nie hejtuj! Skontaktuj się ze swoją głową, sercem i sumieniem. Przeproś i nie rób tego więcej! Zbyt trudne? Skorzystaj ze wsparcia konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Padłeś ofiarą hejtu?

  • Nie bierz do siebie hejtu. To hejter jest słaby, a nie ty.
  • Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj na hejt pod wpływem chwili.
  • Nie odpowiadaj agresją na agresję.
  • Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
  • Nie dajesz sobie rady z hejtem, to szukaj pomocy u zaufanych osób lub zadzwoń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
  • Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

Informacje o kampanii "Przytul hejtera" i teledysk promujący można znależć TU: http://www.przytulhejtera.pl/

 

NOWY SYSTEM.NAUCZANIA