BIAŁA WSTĄŻKA - Walczymy z przemocą

20141215 132910W tym roku po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w kampanii Biała wstążka - największej na świecie międzynarodowej inicjatywie mającej na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Celem akcji jest także wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w każdej formie. Jest ona organizowana od 23 lat w ponad 55 krajach.
Tegoroczna tarnowska edycja kampanii miała miejsce w dniach 24-28 listopada. Jej ambasadorem został znany żużlowiec, trzykrotny zdobywca tytułu Indywidualny Mistrz Polski, Janusz Kołodziej.

Społeczność „Piętnastki" czynnie włączyła się w realizację kampanii Biała wstążka. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze poświęcone tematyce przemocy. Na korytarzu szkolnym pojawiła się tablica informująca o formach przemocy i miejscach, w których można otrzymać wsparcie i pomoc. Na tablicy były również prace plastyczne uczniów: plakaty zachęcające do przeciwdziałania przemocy oraz rysunki pierwszoklasistów propagujące pozytywne zachowania. Uczniowie klas IV i V uczestniczyli ponadto w zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego. Podczas tych spotkań młodzież poznała rodzaje przemocy, skutki, jakie niesie ona ze sobą, a także dowiedziała się, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą. Swoje przemyślenia uczniowie przedstawili w formie oryginalnego graffiti. Prace zdobiące szkolny korytarz były swoistym protestem przeciw wszelkim przejawom przemocy.
Do akcji włączyli się czynnie także wychowawcy świetlicy, którzy przeprowadzili pogadanki i zajęcia z zakresu przeciwdziałania różnym formom agresji.
Wśród rodziców natomiast przeprowadzono akcję informacyjną polegającą na kolportażu ulotek. Rozdawano też wszystkim chętnym białe wstążeczki. Symbol akcji dumnie nosiła większość pracowników naszej szkoły.
Tematyka przemocy została poruszona także w gazetce szkolnej Bemówka. W jednym z numerów pojawiły się artykuły: Przemoc jest zła oraz Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, aby nie przerodziły się w przemoc. Na łamach Bemówki pojawił się też mini konkurs polegający na zaprezentowaniu swojego sposobu na rozładowanie złych emocji.
Na hali TOSiR miłośnicy sportu kibicowali pracownikom MOPS-u oraz Policji, którzy rozgrywali mecz piłki siatkowej. Odbywał się on pod hasłem Sport przeciw przemocy.
Podsumowaniem akcji była konferencja zorganizowana przez tarnowski MOPS- organizatora kampanii Biała wstążka w naszym mieście. Wzięły w niej udział panie: Jolanta Szarkowicz-Baca oraz Agnieszka Białek. Gościem honorowym spotkania był pan Ryszard Izdebski, znany i ceniony psycholog kliniczny i psychoterapeuta.
Wszystkie przedsięwzięcia miały na celu wyrażenie sprzeciwu wobec agresji oraz przeciwdziałanie wszelkim jej formom.
Za rok planujemy wziąć udział w kolejnej edycji kampanii Biała wstążka.

{gallery}2014-2015/biala-wstazka:::0:0{/gallery}